A legtöbben azt gondoljuk, hogy az előre megvásárolt füstölt sonka, kolbász tárolása nem egy bonyolult dolog.
Pedig a több héten át, szakértelemmel készült füstölt áru tárolása is gondos körültekintést igényel.
Ráadásul a hagyományosan készített füstölt termék ma már nem egy olcsó mulatság.
Régen a füstölt húsokat, kolbászokat egyszerűen csak felakasztották a padlásra vagy a kamrába és több hónapon át kiszolgálta a család étkezési igényeit. Ez a módszer most is egy remekül alkalmazható, amennyiben van egy olyan helyiségünk ami tiszta, pormentes és nem zavar bennünket, hogy erős füstölt szag áraszja el a helyet a tárolás ideje alatt. Illetve még egy apró hátrány, hogy az így tárolt füstölt hús vagy kolbász folyamatosan szárad. Veszít a súlyából (elég sokat), kiszárad, keményebb lesz.
Például egy lakótelepen, vagy lakóparkban a fenti tárolásra nem mindíg van lehetőség. Ilyenkor egy lehetőség marad a hűtőszekrény. Általában a húsféleséget nejlonzacskóstól a hűtőbe tesszük. Majd néhány nap vagy hét múlva szembesülünk vele hogy a drága pénzért vásárolt füstölt áru penészedik.
Ennek két oka van. A zacskó vagy más csomagoló anyag nem légmenentes, illetve a hűtőszekrény belsejében keletkező pára.
A légmentességet viszonylag künnyű megoldani tároló dobozokkal vagy vákuum tasakokkal. Azonban a túl nagy sonka nem bíztos, hogy belefér bármilyekbe is. Ilyenkor az árut tegyük csomagoló papírba és két - három naponta vegyük ki. Egy száraz papírtörlővel törölgessük le róla a hűtőszekrényből kicsapódott párát. Majd száraz csomagoló papírba vissza csomagolva ismét mehet a hűtőbe.
Bár ez a procedúra egy kicsit macerás lehet, de ha így teszünk, a füstölt sonkánk vagy kolbászunk nem szárad ki és szaftos marad hetek elteltével is.
A hűtő hőmérséklete ne haladja meg a 4-5 Celsius fokot.
Reméljük, hogy hasznosnak találtad ezt a tárolási útmutatót és ezzel segíteni tudunk abban, hogy élelmiszereik mindig frissek és biztonsággal fogyaszthatók legyenek.